Jak się uczyć? Nauka języka z przyjemnością.

Na ile sposobów jesteś inteligentny i co możesz z tym zrobić?

Tradycyjne testy na inteligencję sprawdzają tak naprawdę tylko ułamek naszych zdolności umysłowych. Mierzą one te typy inteligencji, które łatwo zmierzyć, czyli zdolności rachunkowe, przyswajanie słownictwa, czyli inteligencję werbalną oraz inteligencję przestrzenną.

W 1983 roku Howard Gardner – znany specjalista od uczenia się opisał 7 rodzajów inteligencji, które odgrywają bardzo ważną rolę w uczeniu się. Są to:

Inteligencja werbalna (językowa) – to zdolność do jasnego ubierania myśli w słowa. Osoby obdarzone taką inteligencją mają duży zasób słownictwa, zazwyczaj zaczynają mówić wcześniej niż rówieśnicy, mówią dużo, lubią czytać, pisać opowiadania, często prowadza pamiętniki, grają np. w scrabbles.

Matematyczno-logiczna – osoby z taką inteligencją są często dobrze zorganizowane, nie znoszą bałaganu i chaosu, dobrze radzą sobie z liczbami, nie gubią się w skomplikowanych arkuszach kalkulacyjnych, lubią łamigłówki logiczne, szybko liczą.

Przestrzenna (wizualna) – typowa dla architektów, budowniczych. Osoby takie z łatwością posługują się mapą, łatwo znajdują drogę, nie gubią się w nowym terenie, lubią rysować, jako dzieci budują budowle z klocków, chętnie obrazują różne zagadnienia w postaci diagramów, schematów itp.

Muzyczna – to osoby z bardzo dobrym wyczuciem rytmu i melodii – świetnie tańczą, potrafią wystukać rytm, dobrze śpiewają, nie fałszując.

Ruchowa (kinetyczna) – obdarzeni nią są sportowcy. Jest to świadomość swojego ciała, zamiłowanie do ruchu, sportu, aktywnego spędzania czasu. Osoby takie lubią rzeźbić, majsterkować, robić na drutach, haftować.

Interpersonalna – osoby o zdolności interpersonalnej to świetni przywódcy, mają dużo przyjaciół i znajomych, łatwo nawiązują kontakty. Potrafią słuchać innych, mówi się o nich, że są bardzo taktowni, potrafią się zachować. Są również „party animals” – lubią przebywać w grupach, w większej ilości osób.

Intrapersonalna – wokół tej inteligencji narosło chyba najwięcej nieporozumień. Spotkałam się z określeniami, które wręcz zaprzeczały samej istocie inteligencji i określały człowieka obdarzonego inteligencją interpersonalną jako odludka, który boi się ludzi i najlepiej czuje się we własnym towarzystwie. Tylko co z tych określeń jest oznaką inteligencji? Nic bardziej błędnego! Osoba o inteligencji intrapersonalnej jest świadoma siebie, swoich zalet, ale także ograniczeń, potrafi nad sobą pracować, ma bardzo dużą samodyscyplinę. Precyzyjnie określa swoje cele i potrafi je jasno zakomunikować i wyjaśnić innym osobom. Potrafi sam się zmotywować i pracować sam, bez żadnej presji z zewnątrz. To wszystko bardzo pozytywne cechy. Inteligencja intrapersonalna często łączy się z interpersonalną, zatem nieprawdą jest, że takie osoby unikają kontaktów.

W późniejszym czasie (1999) Gardner dodał do swojego katalogu inteligencji jeszcz jedną: inteligencję przyrodniczą. Odznacza się ona zdolnością do rozumienia i czerpania wniosków i korzyści ze środowiska naturalnego. Ludzie z tą inteligencją lubią pielęgnować rośliny, często maja zwierzęta domowe, są świetnymi obserwatorami przyrody.

Chociaż rodzaje inteligencji, które opisał Gardner obserwujemy u otaczających nas przyjaciół, znajomych i u samych siebie, to jednak wiele osób uznaje, że są to raczej pewne cechy osobowości, które ukształtowały się pod wpływem środowiska i wychowania człowieka. To podejście potwierdza, że raczej trudno mówić o jakichś wrodzonych predyspozycjach człowieka – wszystkich pozytywnych cech można się nauczyć. Ile razy zdarzało się, że raczej mrukliwe, zamknięte w sobie dziecko wyrastało na zabawowego, kontaktowego nastolatka, a potem na dorosłego o zdolnościach przywódczych? Na pewno znacie mnóstwo podobnych sytuacji.

A jak się to wszystko ma do uczenia się, a w szczególności języków obcych? Uważam, że rodzaje inteligencji wymienione przez Gardnera powinieneś traktować bardziej jako zbiór pewnych swoich preferencji w uczeniu się. Na pewno wyczuwasz, którym typem (a raczej którymi typami) z listy jesteś Ty. I taki powinieneś dopasować sobie styl uczenia.

Jesteś typem interpersonalnym? Świetnie, w takim razie będziesz nastawiony na język komunikacyjny, na pewno będziesz lubił odgrywać dialogi i scenki w grupie, będziesz lubił chodzić na zajęcia grupowe z danego języka.

Jeżeli jesteś intrapersonalny, wtedy świetnie zaplanujesz sobie naukę języka, wyznaczysz sobie cele. Będzie Ci się bardzo dobrze uczyło np. Z programem komputerowym czy oglądając obcojęzyczną telewizję, ale również będziesz korzystał z możliwości sprawdzenia swoich umiejętności przed inną osobą.

Osoby o inteligencji przestrzenno – wizualnej będą graficznie przedstawiać słówka, używać różnych kolorów, rysować diagramy, schematy gramatyczne. Szczególnie dla nich użyteczna będzie dla nich technika notowania za pomocą map myśli, czyli w przypadku języków obcych budowanie kolejnych skojarzeń wokół danego słówka.

Dla osób z inteligencją muzyczną wskazane jest uczenie się z wierszy, piosenek, naśladowanie wymowy znanych postaci, bawienie się w różne akcenty.

Ruchowcy będą lubić odgrywanie scenek, wydawanie i wykonywanie poleceń w języku obcym. Dla nich szczególnie efektywne będzie pisanie słów długopisem na papierze, ponieważ bardzo dobrze zapamiętują ruch.

Obdarzeni inteligencją matematyczno-logiczną lubią szczegółowo zajmować się gramatyką, analizować strukturę zdania, samemu je budować według zasad. Słownictwo pogrupują tematycznie, alfabetycznie.

Wreszcie inteligencja werbalna – osoby takie mogą dyskutować z innymi uczestnikami kursu, omawiając znaczenie słów i wyszukując nowe. Mogą czytać artykuły, znajdować nowe słowa i szczegółowo je opracowywać.

Możesz też traktować naukę języka obcego jako szansę na doskonalenie pewnego typu inteligencji, np. jeżeli uważasz, że masz braki w inteligencji muzycznej, ucz się obcojęzycznych piosenek.

I opowiedz mi o swoich sukcesach!

 



Komentarze

  • www.szobzi.pl.tl 15.08.08, 10:12

    Super art.a więdz z pełną świadomością mogę napisać że nie posiadam inteligęcji muzycznej i matematyczno logicznej.Pozdrawiam szobzi

    Odpowiedz

  • krokodylik 06.03.09, 20:34

    dzieki stary za referacik – wlasnie sobie uswiadomilem jakie mam typy IQ. z pewnoscia pomoze mi to w dalszej nauce no i poprawie zaleglosci

    Odpowiedz

  • let s go 07.03.09, 10:33

    no dobrze a co z inteligencja emocjonalna. wiekszość decyzji ludzkich podejmowana jest emocjami ale niestety nie jest wyodrebniona

    Odpowiedz

  • małgosia 17.03.11, 12:29

    wow! nigdy o tych typach nie słyszałam. super artykuł. co ciekawe, ja wykorzystuje chyba wszystkie metody uczenia się danych typów, mimo że z pewnością nie jestem matematyczno logiczna, a bardzo lubię zgłebiać zagadnienia gramatyczne. tak apropos, uwielbiam tą stronę!!!

    Odpowiedz

  • eryka 27.03.11, 14:59

    Próbuję nauczyć się języka angielskiego, z tego co widzę jestem raczej typem muzycznym.OK mogę nauczyć się słów jakiejś piosenki,tylko jak zrozumieć mam co śpiewam??

    Odpowiedz

  • szymon 06.04.11, 15:10

    …nie mogę się klasyfikować z w/w .może to wynika z niskiej samooceny samego siebie.kiedy nic nie wychodzi,stres i brak radości z życia.póżniej wszystko niby wraca do „normy”,żeby znowu trzymać w dołku emocjonalnym.nauka j.ang przeradza się w koszmar nie do nauczenia

    Odpowiedz

  • thrfthf 23.11.11, 20:37

    oj tam ja mam inteligencje bezorganiczeniową o 😀

    Odpowiedz

  • Ewa 10.02.12, 22:05

    Mnie dotyczy wszystko po trochu, choć jedne cechy mniej, inne więcej. Ale ja zawsze miałam dziwne wyniki w tych osobowościowych testach…

    Odpowiedz

  • martynka 01.06.12, 15:28

    Czesc jestem pierwszy raz na tej stronie i zaskoczyla mnie dopiero teraz wiem jaka mam inteligencje. Zgadza sie sama sobie wyznaczam kiedy i czego sie ucze lecz zazwyczaj jest tak zepo 3 miesiacach nic nie pamietam a i jeszcze jedno zauwazylam u mnie jak sie ucze slowek np kartka A4 dluzej niz tydz to pamietam slowka tylko do miesiaca pozniej to juz jest amnezja 🙁

    Odpowiedz

  • Swami 03.11.12, 08:16

    Myślę, że Migalski panu Kaczyńskiemu w niczym nie zazkzodsi- na głowę tego drugiego wylewa się codziennie tyle pomyj, że co to za rf3żnica – jeden kubeł więcej.Trochę rozumiem też pana Migalskiego – bo co ma robić człowiek politycznie się angażujący po stronie konkretnej partii, bo odpowiadają mu idee i program tej partii, ale z metodami na poszerzenie elektoratu się nie zgadza.Niepotrzebnie tylko okazał swoje niezadowolenie publicznie.

    Odpowiedz

  • Ola 31.10.16, 21:14

    Jestem typem intrapersonalnym i faktycznie świetnie mi się uczy języka z programem internetowym i oglądając angielską telewizję choć w nauce innych przedmiotów wykorzystuje wiele różnych metod.

    Odpowiedz

  • HauHouse 17.01.17, 09:01

    Popieram! Bezograniczeniową :p

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *