Jak się uczyć? Nauka języka z przyjemnością.

Jak się uczysz? – rzecz o pamięci

Mózg zbudowany jest z ok. 100 miliardów komórek nerwowych – neuronów. Chociaż różnią się one nieznacznie między sobą, każdy neuron ma kilka wypustek zwanych dendrytami (odbierają one impulsy od innych neuronów) oraz zazwyczaj jeden długi „wyrostek” – akson, który wysyła sygnały do innych neuronów.  

Jego rozgałęziony koniec może łączyć się nawet z 10 000 innych neuronów. Połączenie aksonu z dendrytami to synapsy. Komunikacja w synapsach między aksonem i dendrytami następuje za pomocą substancji chemicznych – neurotransmiterów, natomiast wewnątrz neuronu występują sygnały elektryczne.

 

Oto jak w skrócie następuje proces uczenia się:

Informacje z narządów zmysłów: słuchowe, wzrokowe, smakowe, zapachowe, dotykowe przekazywane są do receptorów tych narządów zmysłów (jak już wiesz, znajdują się one w wielu częściach mózgu). Poprzez połączenie synapsami wędrują one do kolejnych neuronów. Dzieje się to na takiej zasadzie, że gdy neuron osiągnie pewien potencjał elektryczny, następuje wyładowanie i poprzez akson – synapsę – dendryt, za pomocą neurotransmitera sygnał jest przekazywany do następnego neurona itd.

W ten sposób impuls krąży między kolejnymi neuronami i to jest właśnie pamięć krótkotrwała. Jest to CZYNNOŚĆ. Im dłużej neurony pozostają w stanie wzbudzenia impulsem elektrycznym, tym lepiej – jest większe prawdopodobieństwo, że wytworzą się stałe połączenia między neuronami, utworzy się STRUKTURA, czyli pamięć długoterminowa.

Jeżeli chcesz bliżej przyjrzeć się procesom uczenia się, najważniejsza informacja, którą możesz wyciągnąć z wiedzy o mózgu, jest taka, że w uczenie się i zapamiętywanie zaangażowane są różne części mózgu, a im większą ilością różnych kanałów nowa informacja dociera do kory mózgowej, tym więcej i tym trwalsze będą ślady neuronowe w korze mózgowej. Dodatkowo, na pewno sam domyśliłeś się, że z tego samego powodu tak wielkie znaczenie ma powtarzanie materiału: utrwala połączenia między neuronami i pozwala na przejście informacji z pamięci krótkotrwałej do długoterminowej.



Komentarze

  • Martyna 26.05.11, 21:48

    Grzegorz, dziękuję za słowa uznania 🙂
    Twoja teoria podoba mi się i zgadzam się że facetowi to trza 50 razy powtórzyć, żeby zapamiętał :p

    A poważniej, to przypominam również o kontekście: roczniak uczy sie tylko w kontekście, a 50-latek często uczy się na sucho.

    Odpowiedz

  • kran balka 30.07.11, 20:28

    Really Good Work…. You Helping People A lot

    Odpowiedz

  • Yessenia 01.11.12, 21:46

    trzeba ich zrozumieć. Srodowisko filowme to szczegf3lny przypadek, jergo patologicznas odmiana tzw. telewizyjni celebryci, to kurwidf3ł, w ktf3rym za stręczycieli własnego potomstwa roibia ich rodzice.To jest w tamtym „towarzystwie” standard, wiec nikt nie rozumie, jak mozna ścigać kogos zaq coś, cvo w tym środowisku jest nieomalze standardowymi zachowaniami.Tyle tylko, ze u nas sądy boją się „wajadalotf3w”,niczym diabeł wody święconejtraktują ich jak święte krowy.Przywykli do tego i uwazaja to za swoje niezbywalne „prawa”.Aresztować i skazywać za cos takiego to mozna np. jakiegos tam Leppera, ale od nich, elyty,wara.A tu proszę, ikonę ich środowiska, symbol degrengolady i upadku moralnego, ktf3ry obnosili na sztandarach, niczym lewactwo Che Guevarę, ośmielono sie potraktować jak pierwszego lepszego obywatela z gminu.A przeciez Polański nie jest z gminu ale z Gminy.Tyle ze sędzia okregowy w L.A.w Kalifornii wsadza do paki takie autorytety tuzinami.Bo w L.A., gdzie nie splunąć, to lauret lub laureatka filowmego Oskara. Na nikim nie robi to najmniejszego wrażenia, tylko na naszych skundlonych, zakompleksionych elitach, ktf3re na plecach Polańskiego załatwiali sobie jkakies tam chałtury w trzeciorzednych produkcjach.No to jęczą ze strachu, , ze im się urwą te chałtury.

    Odpowiedz

  • Peter 03.11.12, 10:26

    Pojawiła się dziś możliwość odbioru kilku sacjti w systemie cyfrowym (telewizja na kartę).Czy cyfra+ i inni operatorzy ktf3rzy od dawna mieli obowiązek udostępnić bezpłatnie programy publiczne z swoich platform są zainteresowani Farfałem czy zmianą ktf3ra pozostawi wszystko po staremu? Polityka polityką ,ale i pieniążki są ważne.Może mnie ktoś oświeci kto zyska a kto straci i kto czego broni.

    Odpowiedz

  • Ola 31.03.13, 19:27

    Naprawdę bardzo fajna strona. zawiera wiele cennych wskazówek które są bardzo przydatne

    Pozdrawiam:)

    Odpowiedz

    ula 10.04.13, 20:04

    super strona jestem emerytka ale ucze sie slowek poniewaz chce poprawic sobie kontakty ze znajomymi obcojezycznymi. Mam problem juz z pamiecia ale nie poddaje sie, jestem czynna aktywnie seniorka. pozdrawiam, bede zagladala moze ktos ze starszych sie odezwie

    Odpowiedz

  • Kacha 19.02.15, 21:18

    No proszę, człowiek uczy się przez całe życie. I w dodatku w jego połowie (mówię tu o sobie) dowiaduje się że to nie jest wcale trudne 🙂
    Fantastyczna strona Dziękuję 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *