Jak się uczyć? Nauka języka z przyjemnością.

Budowa mózgu najprościej wyłożona

Mózg to narząd, który ma przed naukowcami najwięcej tajemnic do odkrycia. Wiedza o mózgu, neurologia czy neuronauka, to gałąź wiedzy, która w ostatnich latach najdynamiczniej się rozwija. Poniżej zamieściłam bardzo skrótowe informacje o budowie mózgu i funkcjach poszczególnych części, zaczynając od tych, które w procesie ewolucji gatunków pojawiły się najwcześniej.  

 

 

  1. Pień mózgu – Pień mózgu składa się z rdzenia przedłużonego (powiększona część górnego odcinka rdzenia kręgowego), mostu I śródmózgowia. Łączy mózg z rdzeniem kręgowym. Ta część mózgu zwana jest również mózgiem gadzim, ponieważ pojawiła się u gadów. Jest odpowiedzialna za wiele czynności wegetatywnych, takich jak rytm serca, ciśnienie krwi, trawienie I oddychanie. Reguluje również rytmu czuwania i snu.
    • Śródmózgowie jest nerwowym przewodnikiem między pniem mózgu a półkulami mózgowymi oraz międzymózgowiem (wzgórzem i podwzórzem) i zawiera centra odruchów  słuchowym i wzrokowych
    • Most – struktura podobna do mostu, łączy różne części mózgu, jest stacją przekaźnikową między rdzeniem przedłużonym i półkulami mózgu. Jest także zaangażowany w regulację oddechu.
    • Rdzeń przedłużony – jest przekaźnikiem między rdzeniem kręgowym a mózgiem. Reguluje czynność serca i oddychanie, jak również czynności odruchowe jak kaszel, połykanie, wymioty.
  2. Móżdżek – Móżdżek jest drugą po korze mózgowej największą częścią mózgu. Leży w tylnej części głowy pod mózgowiem I jest połączony z pniem mózgu. Jest zaangażowany w koordynację mięśni I umożliwia skoordynowane ruchy I utrzymanie równowagi oraz prawidłową postawę.
  3. Układ limbiczny (zwany również mózgiem ssaczym), pełni ważną rolę w funkcjonowaniu instynktów przetrwania, pociągów i emocji. Struktury wchodzące w skład układu limbicznego przekazują efekty nastroju na zachowanie się człowieka i odgrywają decydującą rolę w utrzymaniu wewnętrznej równowagi organizmu (homeostazy). Składa się z następujących części:
    • Podwzgórze – pełni decydującą rolę w zachowaniu wewnętrznej równowagi ciała poprez regulację temperatury, pragnienia i głodu. Kontroluje również wydzielania hormonów przez pobliską przysadkę mózgową.
    • Wzgórze – działa jako stacja przekaźnikowa dla przychodzących impulsów nerwowych z narządów zmysłów, wysyłając je do odpowiednich obszarów mózgu, gdzie są dalej przetwarzane. Wzgórze jest odpowiedzialne za informowanie mózgu o tym, co się dzieje na zewnątrz.
    • Opuszki węchowe – przewodzą impulsy nerwowe związane z zapachami z jamy nosowej do innych części mózgu. Ponieważ emocje są wytwarzane w układzie limbicznym, to tłumaczy, dlaczego zapachy mogą wywoływać wspomnienia i emocje
    • Ciało (jądro) migdałowate jest odpowiedzialne za emocje negatywne, takie jak smutek, złość, strach, obrzydzenie. To dlatego intensywna praca wymagająca uwagi, która blokuje jądro migdałowate, powoduje poprawę samopoczucia.
    • Hipokamp – odgrywa decydującą rolę w procesie uczenia, gdyż właśnie tu następuje przeniesienie
    • Szyszynka – wytwarza melatoninę, która uczestniczy w kontroli rytmu dobowego
    • Sklepienie – jest bardzo ważnym połączeniem nerwowym, które przekazuje impulsy nerwowe w obrębie całego układu limbicznego
    • Spoidło wielkie (corpus callosum) – łączy prawą I lewą półkulę mózgu.
    • Przysadka mózgowa – jest gruczołem dokrewnym, leży w dolnej części podwzgórza I zawiaduje pracą wielu innych gruczołów dokrewnych. Sama przysadka wytwarza między innymi hormon wzrostu oraz część hormonów płciowych

4. Kora mózgowazbudowana jest z istoty szarej, którzą tworzą neurony. Dzieli się na prawą i lewa półkulę mózgową. Istota szara ułożona jest jako sześć warstw komórek o różnej grubości. Jest bardzo silnie pofałdowana. Korę mózgową dzieli się czasami na korę starą (kora zakrętu obręczy) oraz korę nową (neocortex), czyli najnowszą ewolucyjnie część, wykształconą bardzo mocno u człowieka.

W neocortex zachodzą wszelkie czynności umysłowe wyższego stopnia, myślenie abstakcyjne, kojarzenie, planowanie, np. Ruchów (jak już wiemy, koordynacja ruchowa odbywa sie natomiast w móżdżku). W korze mózgowej analizowane są sygnały z narządów zmysłów.

Poniżej schematyczne rysunki pokazujące różne części mózgu. Źródło: http://www.mhhe.com

 

Schemat rdzenia przedłużonego
Schemat rdzenia przedłużonego
Schemat układu limbicznego
Schemat układu limbicznego
Kora mózgowa
Kora mózgowa

Dla tych, którzy chcą przyjrzeć się bliżej procesom uczenia się, najważniejsza informacja, którą możemy wyciągnąć z artykułu jest taka, że w uczenie się i zapamiętywanie zaangażowane są różne części mózgu, a im większą ilością różnych kanałów nowa informacja dociera do kory mózgowej, tym więcej i tym trwalsze będą ślady neuronowe w korze mózgowej.

 



Komentarze

  • Alina 01.12.07, 23:09

    Jestem pedagogiem szkolnym pomagam młodzieży w szybkim i skutecznym uczeniu się, artykuły są mi bardzo pomocne.
    Dziękuję

    Odpowiedz

  • Dominika 19.02.08, 15:09

    Musze powiedziec ze wielka ilosc tekstu nie jest zwykle atrakcyjna.. Wasze wiadmosci docieraja prosto i dosadnie.Dziekuje bardzo. Opisowo i obrazowo. Pieknie! gratuluje

    Odpowiedz

  • Grażyna 20.02.08, 19:49

    Przyznam. że jest to bardzo czytelny sposób na naukę języków, aby było więcej ludzi, którzy potrafią pomóc innym, gratuluje

    Odpowiedz

  • gosc 05.03.08, 19:04

    tresc bardzo czytelna lecz wpisaujac konkretne haslo np schemat rdzenia kręgowego uczen badz inny zanteresownay oczekuje prostej i jasnej odpowiedzi czyz nie? ogolnie pozytywnie

    Odpowiedz

  • Karolina 14.05.08, 22:25

    Ja jedynie z zapytaniem o \’wzgórze” i \’podwzgórze\’, gdyz na ostatnich dwóch obrazkach ich położenie jest zmienione….błąd w druku?

    Odpowiedz

  • Tomek 28.10.08, 20:31

    A od czego zalezy bystrość i spostrzegawczość oraz zapamietywanie robocze

    Odpowiedz

  • monika 05.02.09, 17:22

    moj synek ma 4 miesiace i ma zwapnienia na wzgorzach linjne mozgu co to znaczy pomocy nikt niechce mi wyjasnic jak bedzie sie rozwijac mały

    Odpowiedz

  • katarzyna-kacprzek 22.08.09, 13:29

    witam serdecznie
    właśnie czytam poradnik „jak szybko nauczyć się języków obcych” i jestem zachwycona ogromem świetnych porad w nim zawartych.
    Niestety, zdając sobie sprawę z popularności tej książki, jestem zmuszona obalić teorię dotyczącą powodów „powstawania” u dzieci dysleksji. W poradniku jest napisane „ich dłoń straciła kontakt z długopisem i papierem”- otóż dysleksja jest dziedziczna a nie nabyta. Mój ojciec, który jest perfekcjonistą, ma wiele zainteresowań oraz osiągnięć i nigdy nie unikał pisania jest dyslektykiem. W latach jego nauki szkolnej nie uznawano takich dysfunkcji więc miał wiele nieprzyjemności z tym związanych i oczywiście nie mógł zdać egzaminu maturalnego. Ja również mam dysleksję pomimo tego że od dziecka uwielbiam czytać a pisanie sprawia mi jeszcze większą przyjemność. Wszelkie moje samodzielne prace pisemne w szkole były dobrze oceniane…

    Odpowiedz

  • katarzyna-kacprzek 22.08.09, 13:30

    …Do dziś(mam 22 lata) piszę mnóstwo listów do rodziny i znajomych z byle okazji. Na koniec chciała bym zauważyć, że teoria Pani Jacenko nie jest oparta o żadną naukową opinię więc jest jedynie domysłem osoby która właściwie nic nie wie na temat sprawy którą porusza w swojej książce. W IMIENIU WSZYSTKICH DYSLEKTYKÓW APELUJE DO PANI MARTYNY JACENKO AUTORKI „JAK SZYBKO NAUCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH” O PUBLICZNE PRZEPROSINY ZA POMÓWIENIE O KTÓRYM WSPOMNIAŁAM WCZEŚNIEJ.

    Odpowiedz

  • ewa 28.11.09, 21:54

    witam;)chciałam spytać jak można skutecznie uczuć sie jezykow opcych?? ile godzin trzeba dziennie poswiecic na nauke??;((

    Odpowiedz

  • sebek 21.08.10, 15:06

    dlaczego murzyn jest na tym zdjęciu?

    Odpowiedz

    Jan 28.08.10, 07:12

    A jak by był białas to o co byś się zapytał? :p

    Odpowiedz

  • siwy 20.10.10, 20:26

    dla czego białas xD 8D

    Odpowiedz

  • emee 28.04.11, 14:43

    Jest tutaj kilka błędów, chociażby w rysunkach, pozdrawiam

    Odpowiedz

  • Anna 23.10.11, 15:24

    Ja jeszcze nie czytalam ksiazki.Ale chcialam potwierdzic ze dysleksja jest dziedziczna. Ma ja moja tesciowa ,moj maz i moi 3 synowie.

    Odpowiedz

  • Pharmc725 30.01.13, 02:02

    Hello! eecckdd interesting eecckdd site! I’m really like it! Very, very eecckdd good!

    Odpowiedz

  • Pharme163 30.01.13, 02:03

    Very nice site!

    Odpowiedz

    Martyna 07.06.16, 15:46

    thank you!

    Odpowiedz

  • 10miesiecy spiaczka zbity pien 18.04.13, 15:44

    WIARA to jest wazne, zaczalem duzo czytac, a zarazem i cwiczyc. Nie mam zamiaru folgowac. Wypadfek mialem2005r.06.25 kierowca zgina. Psychika jest jaka jest, juz chodze po mieszkaniu, kapie sie sam. Wiara jest wazna w SIEBIE SAMEGO. Miszkam na wsi, zadnej pomocy, poklepia i jestes dzielny.Co mam zrobic.Bede cwiczl, az do skutku. Wierzcie w siebie.Sciskam AREK ;-*

    Odpowiedz

  • anna 17.12.13, 21:55

    aby szybciej i trwalej uczyc sie nalezy przygotowac sie, polecam godzinne spacery, godzinka na silowni 2x w tygodniu (intensywnie aby sie wypocic!) i nalezy zadbac o materialy atrakcyjne dla danej osoby, ja tworze sobie sama ale korzystam rowniez z ksiazek, w nauce jezyka bardzo pomoga osluchiwanie sie z dzwiękami! to znaczy zakladamy sluchawki i sluchamy programu w ktorym cos mowia a nie muzyki, To jest genialne, sama nie wiem dlaczego ale to dziala. Kilka lat temu podpowiedziala mi to nauczycielka jezyka w Norwegii z dwudziestolenim doswiadczeniem ale jak wszyscy to olewalam ale po wielu probach uczenia sie i zapominania zaczelam sluchac i dziala! A mam juz 46 lat.
    Pozdrawiam i zycze sukcesow w nauce

    Odpowiedz

  • PN 18.04.14, 11:11

    Trafiłem tu szukając materiałów do kolejnego wpisu w moim blogu. Blog nie jest poświęcony nauce języków obcych, ale jest może odrobinkę temu zagadnieniu pokrewny (obca jest tam raczej pisownia niż mowa). Jeśli kogoś to może zaciekawić, zapraszam do odwiedzin: fmo.blog.onet.pl .
    Szczęśliwych Świąt Wszystkim,
    PN

    Odpowiedz

Who Linked To This Post?

  1. TEORIA | Pearltrees

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *